angielska polska

ROBINSON - dane techniczne

żaglówka robinson
Długość: 3,65 m Szerokość: 1,4 m Zanurzenie: 0,15 / 0,80m Powierzchnia żagli: 7 m2 Masa kadłuba: około 85 kg Załoga: 3 osoby Projektant: mgr inż. Marek Jankowski
Robinson jest małym jachtem przeznaczonym do rekreacji. Kadłub łodzi wykonany jest ze sklejki metodą "szycia i sklejania". Technologia ta zapewnia bardzo duże zmniejszenie pracochłonności w porównaniu z metodami tradycyjnymi oraz czyni budowę łatwą nawet dla początkującego szkutnika amatora. Robinson posiada ożaglowanie gaflowe oraz szybrowy miecz, co dodatkowo upraszcza konstrukcję i zmniejsza koszty budowy. Projekt jachtu powstał w 1982 roku pod nazwą Żabcia i był oferowany w postaci planów - zbudowano kilkadziesiąt jego egzemplarzy potwierdzając łatwość budowy i dobre właściwości w żegludze.

Obecnie nasza firma oferuje kompletne zestawy elementów do samodzielnej budowy jachtu. Konstrukcja zmieniła nazwę na Robinson i została jeszcze bardziej uproszczona. Wycinanie elementów w technologii CNC gwarantuje doskonałą dokładność i pasowanie części. Robinsona składa się łatwiej niż puzzle, gdyż do zestawu dołączona jest szczegółowa i bogato ilustrowana instrukcja umożliwiająca wybudowanie własnego jachtu nawet zupełnie początkującym majsterkowiczom. Do budowy potrzebny jest jedynie zestaw podstawowych narzędzi oraz wiertarka. Wykonanie całości prac zajmuje około 80 roboczogodzin. Aby zobaczyć etapy budowy kliknij tutaj.

Kompletny zestaw elementów Robinsona dostarczany jest w trzech paczkach, które można nabywać osobno w trakcie budowy, lub wszystkie jednocześnie zaoszczędzając na kosztach. Dodatkowa paczka zawiera artykuły chemiczne – klej, żywicę, lakier itp potrzebne do wykonania jachtu. Można ją zamówić u nas lub posłużyć się materiałami kupionymi z innego źródła.

Robinson wykonywany jest ze sklejki wodoodpornej grubości 6, 10 i 18 mm, płetwa steru i drzewca z anodowanego stopu aluminium, żagle z dakronu, stalówki ze stali nierdzewnej i okucia ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego.

Jacht może być wykonany w trzech wersjach:

A - cała łódź ze sklejki brzozowej do malowania w kolorze (za wyjątkiem rumpla i listew odbojowych wykonanych z drewna merbau, które można polakierować lakierem bezbarwnym)
B - kadłub, miecz i jarzmo steru ze sklejki brzozowej do malowania w kolorze, natomiast pokład, wnętrze kokpitu, podłogi, skrzynka mieczowa ze sklejki oklejonej egzotycznym drewnem merbau do wykończenia lakierem bezbarwnym, podobnie jak rumpel i listwy odbojowe
C - cała łódź ze sklejki oklejonej egzotycznym drewnem merbau do wykończenia lakierem bezbarwnym, także listwy odbojowe i rumpel

Elementy wchodzące w skład poszczególnych paczek:

paczka 1 - komplet elementów i części do budowy kadłuba razem z okuciami, urządzeniem sterowym oraz mieczem.
paczka 2 - drzewca: maszt, gafel i bom.
paczka 3 - żagle z pokrowcem i osprzęt - liny, bloczki, stalówki, szekle.
paczka 4 - komplet artykułów chemicznych (klej, żywica do laminowania połączeń, mata szklana, pianka poliuretanowa, lakier epoksydowy i emalia poliuretanowa do malowania, rozcieńczalniki, materiały pomocnicze - rękawiczki, kubki, strzykawki do dozowania, taśma maskująca).

Paczki numer 2 i 3 zawierają już gotowe części wymagające jedynie zainstalowania na jachcie. Dostępne są trzy wersje paczki 1 w zależności od wybranej wersji jachtu: 1A, 1B lub 1C. Podobnie jest z paczką numer 4, która może zawierać różne materiały lakiernicze - 4A, 4B, 4C. W wersjach 4A i 4B dostępnych jest sześć kolorów do wymalowania dołu: biały (RAL 9016), żółty (RAL 1023), czerwony (RAL 3000), granatowy (RAL 5003), niebieski (RAL 5015) lub ciemno zielony (RAL 6005). W wersji 4A pokład jest zawsze biały (RAL 9016).
Paczki są solidnie zapakowane i wysyłane są firmą spedycyjną, można je również odebrać samemu.